Jdi na obsah Jdi na menu
 


Core 2 Quad Q9300

V tomto testu se tedy podívejme na první dostupný (QX9650 není obecně příliš dostupný) procesor s jádrem Yorkfield a revizi M1. Máme k dispozici plné krabicové balení, a dle poznámky distributora "máme být rádi, že jej máme". Před-objednávky prý mnohonásobně převyšují očekávané další dodávky těchto čipů k nám.

Obrázky čipu uvedu štítkem z krabice procesoru. Jak říká štítek: jedná se o model Q9300 na taktu 2.5GHz a 6MB L2 cache. Frekvence FSB je 1333MHz a maximální napětí je 1.25V. Proti prvnímu 45nm čtyřjádru je revize M1, původní procesory měly C0a C1. Nová je také výrobní řada - tyto čipy nesou označení "SLAWE".

POZNÁMKA: Updatováno 4.4.2008 - V diskusi pod článkem se objevil komentář, který kritizuje chybějící informaci o chybě v procesoru. Tato chyba v revizi C1 je stejná jako tato: zde v revizi C0. Prý se ale projevuje až od FSB 1600MHz. Tímto je tedy tomuto požadavku učiněno za dost. My ale nemáme k dispozici čip s revizí C1, ale M1 (jak mě také upozornili čtenáři). Náš čip je totiž série SLAWE z 10. března letošního roku a ta je již pouze M1. CPUz udává v tomto případě mylnou informaci.

Krabice je úplně stejná, jako v případě dvoujádrových 45nm čipů. Protože i nálepka "45nm 6MB" je v tomto případě použitelná, stačí výrobci jen zaměnit výrobní štítek. Co najdeme uvnitř ukáže následující obrázek.

Obsah je také stejný jako u 45nm dvoujádrových čipů řady E8000. Starý známý "prakticky Celeronový" chladič uchladí i tento procesor bez potíží. Nízká spotřeba a opravdu abnormálně nízké teploty, jsou nepřekonatelnými výhodami nových 45nm čipů. Škoda nízkého násobiče v tomto případě, protože 45nm procesory se pro vysoké přetaktování doslova narodily.

Pozor na napětí a teploty!

Při přetaktování ale teplota stoupá stejně rychle jako u starší 65nm generace. Zapomeňte na představu, že při vysokém napětí a přetaktování budou nové čipy "studené", je to omyl - budou stejně (a možná i více) žhavé než dnešní procesory! Mnozí si totiž neuvědomí, že tyto nové procesory mají snížené napájení a již relativně mírně zvýšené hodnoty napětí představují riziko. Maximální bezpečné napětí považujte mezi 1.35V - 1.40V! Podobné hodnoty napětí představují totiž ekvivalent 1.55V na 65nm procesorech! Při zvyšování napětí tedy dávejte pozor, a mějte toto pravidlo na paměti.

Core 2 Quad 9300 in natura

Revize je v tomto případě špatně. Nejedná se o C1 (tu mají procesory s výrobní sérií SLAWR, SLAWQ) ale o M1. Tvůrce bude muset program updatovat ... napíši mu e-mail.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář